En İyi Strateji Hayata Geçen Stratejidir

 En İyi Strateji Hayata Geçen Stratejidir!

        16 Haziran  2016

 

   

Strateji uzun süre önce sırça köşkünden indi. 2000 öncesi strateji işi bir avuç insanın tekelindeydi. Ben de bunlardan biriydim. O kadar hayattan kopuktu ki kendine bir meslek grubu bile oluşturamadı. Bizler kendimizi stratejist diye adlandırıyorduk ama kimse bizi öyle çağırmıyordu. Örneğin ülkemizde herşeyin bir derneği , enstitüsü var ama stratejistlerin yok. Belki de dernek falan kurmak fanilerin işi olduğu içindir.

 

1990’ların öncesinde durum bu kadar kötü değildi. Ben; JWT, Manajans reklam ajansına ortak olduğu zaman Nur Demirok’la beraber ilk iletişim stratejisti olarak işe başladığımda cetvel ve makasla işe başlamıştım. En önemli işlevimiz rakip reklamları gazetelerde takip edip reklam harcamaları bülteni hazırlamaktı. Bu noktada Tick Tock BOOM kurucusu Tevfik Bülent’in çok önceden yazdığı bir yazısını alıntılamadan geçemeyeceğim: “Digital monitoring doyum noktasına ulaştı.” 30 yıl once küpür kesip ölçüp çarpıp yaptığımız işlerin bu duruma geleceğini tahmin bile edemezdik.

 

Bunun strateji ile ne alakası var?” demeyin. 1987’de şirketim Strateji’yi (Sonradan Strateji-Mori) aslında araştırma yapmak için değil stratejik planlama yapmak için kurmuştum. İş bulamayınca çaresizlikten reklam harcamalarını Bileşim diye bir şirket yaptığı için ben de pazar ve kamuoyu araştırması yapmaya başlamıştım. Şimdi 30 yaşında olan oğluma bakmam gerekiyor. İnadımdan ismini değiştirmedim. 

 

Bu durum bir ironi değil gerçek. 

 

30 yıl sonra anladım ki stratejist diye bir meslek aslında hiç olmadı ve gelecekte de olmayacak. Biraz zor anlama ile inadın karışımı olsa gerek… Kapımı kimse “Bir strateji alabilir miyim?” diye 30 yıldır hiç çalmadı.  Ben de kimseye “Bir strateji ister misiniz?” diye sormadım.

Çünkü strateji bir iş veya uzmanlık alanı değil. Sanıldığı gibi çok üst düzey bir işlev de değil. Hepimizin zaman zaman yaptığı gibi bir hedef, amaç ve konum tespit edip, kaynakları seferber ederek ulaşmanın yolunu çizmek. Bir yere giderken “Metroyla mı gitsem, arabayla mı gitsem? Hava soğuk, tembelliğim de üstümde. O halde arabayla gidiyorum.” demek de bir strateji. Al sana strateji. Gittim mi gittim. En iyi strateji miydi? Önemli mi?

 

Önemli olan stratejinin sorun çözmede belirlenecek yöntemler toplamı olduğunu anlamak ve koşullara göre en uygununu seçmek. Biz de StratejiCo. olarak bunu yapıyoruz.

Şimdi sizlere bir sorum var, kendi şirketlerinizi düşünün. Sizin için en iyi strateji hangisi? Hayata geçen mi, kağıt üzerinde kalan mı?

 

Lütfen daha fazla kişinin makaleden faydalanabilmesi için sosyal ağlarınızda paylaşınız.

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987’den beri Avrasya bölgesinde uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına danışmanlık sağlayan bağımsız bir kurumsal ilişkiler ve kamu ile iletişim danışmanlığı şirketidir.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere 

dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2016 Bütün hakları saklıdır.