AİLEDEN DÜNYAYA AÇILAN KAPI: AİLE ŞİRKETİ DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

 

AİLEDEN DÜNYAYA AÇILAN KAPI: BİR AİLE ŞİRKETİ DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

15 Aralık 2016

Aşağıdaki röportaj, işletmenin bir aile şirketinden uluslararası bir şirkete dönüşmesi üzerine Dutch Flower Group’dan bilgi edinebilmek amacıyla hazırlanmıştır. 1,4 milyar Euro cirosu, 2,500'den fazla çalışanı ve altındaki 30 özel ticaret şirketi bulunan DFG’nin geçirdiği dönüşüm sürecini grubun CEO’su Marco Van Zijverden ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile tartıştık. 

 

 

Şirketinizi, geçmişinizi ve yapınızı kısaca açıklayabilir misiniz?

Dutch Flower Group, OZ Group (Aalsmeer, Hollanda) ve Van Duyn Groep (Naaldwijk, Hollanda) olmak üzere iki aile şirketinin birleşmesi sonucunda 1999 yılında kuruldu. İki şirket de taze kesilmiş çiçekler, karışık buketler, bitkiler ve dekoratif yeşilliklerde uzmanlığa sahiptir. Bugün Dutch Flower Group, çeşitli perakendecilere (süpermarketler, yapı market mağazaları, bahçe merkezleri) ithalatçı toptancı şirketlerine (çiçekçilerine tedarik eden) tedarik eden 30 özel ticaret şirketini içeriyor. DFG şirketlerinin uluslararası ailenin cirosu 1,4 milyar Euro olup 2,500'den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Bir aile şirketinin uluslararası kurumsal bir şirket olma yolunda karşılaştığı zorluklar ve yol nedir?

Uluslararası bir ortamda aile işletmesinin en büyük zorluğu, aile kültürünü korumak ve iş dünyasına yakın olmaktır. Mevcut organizasyon yapısı ile; 30 şirketi idare eden küçük bir holding şirketi için, kişisel dokunuşu korumak etkili ve verimlidir.

Bir dönüşüm süreci yaşadınız mı? Eğer yaşadıysanız, lütfen süreci kısaca açıklayabilir misiniz?

Yaşadığımız dönüşüm süreci, son yıllarda çeşitli şirketlerle olan iş birliğinin daha da güçlendiği, 'aile kültürünün' doğal olarak yönetim ve yönetim ekibine teslim edildiğidir. Bireysel kültürlerini koruyarak, misyonumuzu ve kilit değerlerimizi kucaklıyoruz. Bunu, tüm şirketlerin şu anda paylaştıklarını, bireysel marka adlarının yanında: "yaşamı renkli hale getirme" armasını taşıyarak simgeledik.

Organizasyon yapınızı değiştirmek için kilometre taşları ve itici faktörler nelerdir? Peki dönüşümden sonra neleri tutup neleri bıraktınız? Aileyi nasıl konumlandırdınız?

Dürüst olmak gerekirse, örgüt yapısını değiştirmek için önceden belirlenmiş kilometre taşları kurmadık. Aile üyeleri 1999 yılında işe başladı, ancak zaten ilk 3 yıl içinde değiştik. Bugün CEO'muz OZ Grubundan başlayan aile üyelerinden biri olan Marco van Zijverden'dir ve Denetim Kurulu'ndan birisi Van Duyn Groep'i başlatan aile üyelerinden Art van Duyn'dir. Bizim için en değerli unsurlardan biri, organizasyonumuzun ve süreçlerimizin sürekli iyileştirilmesine odaklanmanın yanı sıra bilgi birikimini paylaşmaktır.

⇒ DFG, iki aile şirketinin birleşmesinin sonucu olarak ortaya çıktı. Birleşmeden doğan kültürel dönüşümü nasıl idare ettiniz?

Tam olarak anlamak için, iki aile şirketi sadece kısmen birbirleriyle rekabet ediyor. Hollanda'daki iki önemli ticari ve üretim alanında faaliyet gösteriyorduk. Kendi kimliğiyle ve kültürüyle, spesifik pazarlara odaklanan, uzmanlaşmış, bireysel şirketler ile merkezi olmayan bir yapı sürdürdük.

Araştırmamıza göre, Türkiye'deki aile işletmelerinin en kırılgan ve en zayıf karakteristiği ego (kurucu ortağın - yönetimden hiç ayrılmak istememesinden doğan otorite problemleri). Hollanda'da veya şirketinizde  bu durum nasıl?

Her iki ailenin de temel değerleri aynıydı, bunun sonucunda insanlar birbirlerine saygı duydukları gibi otomatik olarak saygı duyuyorlardı.

Şirketteki nesiller arasındaki geçişi nasıl aşıyorsunuz? 

Devralma süreci, bireyin yetkinliklerine dayalı olacaktır ve aile karar verme sürecine yakından dahil olacaktır.

Sadece Hollanda'da ve uluslararası alanda faaliyet gösteren ülkeler arasında kesinlikle bir farklılık var. Dış pazarlarda daha iyi faaliyet göstermek için ne yapıyorsunuz? Ya da uluslararası rekabet gücünü artırmak için neler yapıyorsunuz?

Dutch Flower Group'un kurucuları OZ Group ve Van Duyn Groep, sırasıyla 1959, 1969 yıllarından bu yana uluslararası alanda faaliyet göstermektedir.

Hiçbir zaman sadece iç pazara odaklanmadık, aksine ihracata odaklandık. Uluslararası kültürlerle çalışmak her zaman 'işin bir parçası' olmuştur.

Aile işletmelerinde kurumsallaşma hakkında ne düşünüyorsunuz?

İşletmelere tavsiyemiz, iş yapma görüşünü kaybetmeden aile kültürüne yakın kalmaktır; aile duygusu ile çalıştırıp, kendinizi tamamen profesyonellerin dünyasına uyarlayın.

 

Kaynak: Dutch Flower Group, Kasım 2016

Sadece StratejiCo. web sitesinde kullanım içindir.

 

Lütfen daha fazla kişinin makaleden faydalanabilmesi için sosyal ağlarınızda paylaşınız.

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987’den beri Avrasya bölgesinde uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına danışmanlık sağlayan bağımsız bir kurumsal ilişkiler ve kamu ile iletişim danışmanlığı şirketidir.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere 

dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2016 Bütün hakları saklıdır.