Araştırma

1987’de Stratejik Araştırma şirketi olarak kurulan ve 1994’te dünyanın en büyük araştırma gruplarından MORI grubu ile ortaklık yapan StratejiCo.’nun DNA’sında araştırma ve veri analizi var. 30 yılı aşkın araştırma geçmişimizin tecrübesiyle geliştirdiğimiz kendi modellerimiz ve dünya standartlarındaki analizler ışığında Türkiye’nin en önemli siyasi kampanyalarına imza attık, birçok ulusal ve uluslararası büyük kurum ve kamu kuruşlarına yüzlerce projede destek verdik. Değerli bilginin katma değerli aksiyona dönüşmesi gerekliliğini bilerek halen farklı araştırma yöntemlerini kullanarak stratejik partnerimiz Era Araştırma ile araştırma alanındaki çeşitli hizmetlerimize devam ediyoruz. 

 

Konu nedir? 

İster yeni bir ürünü pazara sürmek ve müşterinizi anlamak isteyin, ister şirket olarak yepyeni bir pazara girmeyi hedefleyin, ister sadece şirketinizin basit bir problemini doğru bir şekilde çözmek isteyin, anlamlı bir veriyi elde etmeniz için araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmanın en kısa zamanda ve en yerinde yöntemlerle yapılabilmesi bir uzmanlık alanıdır. Elde edilen içgörüyü katma değere çevirmek ise uzmanlık, yetkinlik ve tecrübe işidir.  

 

Ne öneriyoruz? 

StratejiCo. olarak araştırmanın birçok farklı yöntemlerini işin gereği ve amacı doğrultusunda kullanan ve bilgiyi aksiyona çevirebilen bir şirketiz. Çalışmalarımız; pazar araştırmalarından, kamuoyu araştırmasına, sosyal medya itibar araştırmasından siyasal araştırmaya veya ürün / hizmetlerin çoklu özelliklerinin nasıl tepki gördüğünün analizini sağlayan ‘ilişkilerin analizi’ olarak tanımlanan ‘conjoint analysis’ gibi yeni yöntemlere uzanmaktadır. Ayrıca yılların deneyimiyle yarattığımız şirketteki enformal ilişki ağını çıkaran ve çalışan bağlılığının düzeyini ölçen ödüllü ‘angajman’ modelimiz ve şirketteki yüksek performansın önünü açacak yepyeni olmasına rağmen ödül kazanmış ‘AgilibilityTM’ araştırmamızla hizmet veriyoruz.  

 

Nasıl yardım ediyoruz? 

Herhangi bir aksiyonun başarıya dönüşmesi için öncelikle hedefinizin net olması gerekir. Daha sonra hedefinize size ulaştıracak strateji ve yol haritasını çizmek için konuyla ilgili birçok bilgi ve içgörü elde etmeye çalışırsınız. StratejiCo. olarak gerekli olduğu halde hedefinizi netleştirmede ve stratejik yol haritanızı çizmenizde size destek olurken amacınıza yönelik araştırma yöntemini öneriyor ve size özel şekilde hazırlayıp analizini gerçekleştiriyoruz. Önünüze koyduğumuz içgörünün nasıl kolaylıkla aksiyona dönebileceğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.  

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

ROYAL FLORAHOLLAND
StratejiCo., çiçekçilik sektöründe bir dünya devi olan FloraHolland’a Türkiye’deki sektör hakkında içgörü sağlamıştır. Ayrıca, ilişki kurma, hükümetle ilişkiler, kamu ve özel sektördeki paydaşlarla bağ kurma anlamında çalışma yapmıştır.
TKYD
“Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz çalışmalarda sizinle birlikte olmaktan mutluluk duyacağız.”
MİTSUBİSHİ
Mitsubishi, Türkiye’deki satışlarının ve operasyonlarının hacmini belirlemede zorluk yaşamaktaydı. StratejiCo. pazar araştırmasına dayanarak Mitsubishi’nin doğru iş stratejisini geliştirmesine katkıda bulundu.
YAPI KREDİ
Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Yapı Kredi, kredi kartına karşı duyulan talebi öğrenmeye çalışıyordu. StratejiCo., Yapı Kredi’ye beklenmedik piyasa koşullarına karşı hazırlıklı olması konusunda katkı sağladı.
Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

VUCA DÖNEMİNİN EN BÜYÜK GÜNAHI: DEĞERLİ MÜŞTERİYİ KAYBETMEK
VUCA olarak tabir edilen aşırı belirsizlik ve kaosun hakim olduğu dönemlerde bir şirketin başına gelebilecek en kötü durumlardan biri değerli müşterilerini kaybetmektir. StratejiCo. Kurucu Ortağı Selim Oktar'ın, kısa süre içinde açmaza dönüşme potansiyeli taşıyan bu durumdan kaçınmak için izlenebilecek bir yol haritasını kaleme aldığı yazısında bulabilirsiniz.
TÜRKİYE'NİN İSTİHDAM HARİTASI 2016 - 2017
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,7 puanlık artış ile %12,6 seviyesinde gerçekleşti.
RÖPORTAJ: İNCİ HOLDİNG'DE CİNSİYET EŞİTLİĞİ
Bu röportaj, StratejiCo. ekibi tarafından İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ile şirketteki cinsiyet eşitliği çalışmaları üzerine yapılmıştır. Keyifli okumalar dileriz.
POLİTİK TÜKETİMİN YÜKSELİŞİ
Yapılan son araştırmalara göre, tüketiciler artık marka ve şirketlerin sosyal ve politik konular karşısında takındıkları tavra göre tüketim alışkanlıklarını yönlendiriyor. Satın almada kişisel deneyimin en yüksek öneme sahip olduğu bir dönemde, tüketiciler kendi değerlerini ve fikirlerini yansıtan markaları tercih ediyor.
VUCA'NIN KIRMIZI VE SİYAH YÜZÜ
VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity) çağının dijitalleşme tüneli içinden, elimizde tılsım gibi tuttuğumuz bir madalyonla, hızla geçmekteyiz. Bir yandan madalyonumuzdan güç alarak tünelin sonunda karşımıza çıkacakları öngörmeye çalışıyor, bir yandan politikadan ekonomiye çevremizdeki duvarı alacakaranlıkta algılamaya çalışıyoruz.
AİLE ŞİRKETLERİ: BURADAN SONRA NEREYE?
Aile büyüğünün kurup bin bir emekle yaşattığı şirketin yarın da ayakta kalabilmesi için aile şirketlerinin güçlü ve zayıf yönlerini iyi anlamak, ve buna uygun bir strateji geliştirmek gerekiyor. Zira onları bugüne kadar getiren, bundan sonrasına taşıyamıyor.
Tümünü Gör
Başa Dön