Sosyal ve Ekonomik Etki Analizi, İzleme ve Denetim

Yıllardır önemli yatırımların çevresel etkileri izleniyor ve değerlendiriliyor. Ancak son yıllarda öne çıkan düşünceye göre, altyapı projelerinin, yatırımların, yeni regülasyonların veya şirket kararlarının da sosyal etkilerinin izlenmesi, analiz edilmesi, denetlenmesi ve yönetilmesi gerekli.

Sosyal Etki Analizi, EBRD, IFC ve diğer uluslararası borç verenler tarafından kredilendirilmiş projeler için önemli bir hale geldi. Uluslararası standartlarla uyumlu olmak isteyen şirketler ve diğer kuruluşlar, son on yıldır sosyal etkilerini detaylı bir şekilde analiz etmeye başladı. İnşaatlar da dahil olmak üzere yeni proje ve inisiyatifler ile operasyonel faaliyetlerin sosyal etkileri analiz ediliyor. Bu süreç, onay aşamasından, etki analizi, uygulama ve işi bitirme dahil projenin bütün döngüsü boyunca yönetiliyor ve izleniyor. 

Konu nedir?

Sosyal yapı kırılgandır ve insanların yaşam alanlarına, alışkanlıklarına veya kültürlerine yapılan katı müdahaleler, geri döndürülemeyen, uzun vadeli ve maliyetli etkiler yaratabilir. Uluslararası kuruluşlar, yatırımcıların sosyal etki analizi yapmasını zorunlu hale getirir.

Ayrıca, borç verenler için itibarla ilgili endişelerin, sosyal ve diğer teknik risklerin yönetilmesi adına, şirket ile yatırımcıların sosyal etki analizi ve yönetimi yapmaları çok önemlidir. Burada yapılacak bir hata, teknik risk hatalarından daha maliyetli olabilir.

Bu konuda edinilen tecrübelerle birlikte, bazı standartlar ve araçlar da geliştirilmiştir. Bu alanda en çok kullanılan standartlar, performans standartları veya IFC ve EBRD’nin geliştirdikleri performans gereklilikleridir. Bu kuruluşlar, başka sektör veya alanlar özelinde de bu standartlara bağlı prensipler, plan formatları, kontrol listeleri vb. geliştirmiştir.

Dahası, başka alanlar için başka standartlar vardır. Buna örnek olarak SA8000 çalışma koşulları veya GRI raporlama prensipleri verilebilir.

Hükümet kurumları, şirketler veya yatırımcılar, uluslararası finans ve yatırım çevrelerini etkilemek veya global kuruluşlar ile işbirliği yapmak için, bu sosyal standartlara uymalı, prensip ve araçlara uygun şekilde hareket edebilmeli ve rapor verebilmelidir. Sosyal standartlarla uyumlu olmak, şirket ve projelerin itibarına yönelik uluslararası bir fayda da sağlar.

Ne öneriyoruz?

StratejiCo. olarak tecrübeli danışmanlarımızla sosyal analiz, durum tespiti, denetim ve gözetim sağlamaktayız. Daha önce IF ve EBRD tarafından kredilendirilmiş projelerin yanı sıra, uluslararası sosyal standartlara gönüllü olarak uyan şirket ve projelerde çalıştık.

Ayrıca, SA8000 sertifikalı denetçilerimizle çalışma koşulları ve işçi denetim servisi veriyoruz. Dahası, proje ve müşterilerimize, yönetim, sosyal standartlara yönelik uyum artışı ve sürdürülebilir çözümler bulma konuları gibi, sosyal uyumla ilgili birçok alanda kısa veya uzun dönemli danışmanlık servisi sağlıyoruz. Bunların arasında, topluluk ve paydaş angajmanı, bilgi açığa çıkarımı, kin/uyum yönetim mekanizmaları, tazminat, yerleşke kaynakları restorasyonu, topluluk/yerel ekonomi yatırım proje ve programlarını sayabiliriz.

Nasıl yardım ediyoruz?

Sıradan uyum hizmetlerine ek olarak müşterilerimize özel ihtiyaç analizi, arz talep çalışmaları, kapasite inşası ve eğitimi dahil olmak üzere hizmet ve destek sağlıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin ihtiyaç ve isteklerine yönelik, güçlü ve sürdürülebilir çözümler üretebilmek adına farklı hizmet alanlarımızı birleştirebiliyoruz. 

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru anlayabilmek ve birlikte bir iş planı geliştirebilmek için toplantılar yapıyor, hizmetlerin temini sırasında hedeflere eksiksiz ulaşıldığından emin olmak için güçlü bir iletişim kuruyoruz.

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

Z KUŞAĞI & SİYASET
Ulaş İzmen Yardımcı ve Emin Kahveci, gençlerin idealinde nasıl bir siyasi yaklaşım var? Türkiye gençlerin siyasete katılımında ne durumda? Z Kuşağı serimizin ilk makalesi yayında
Tümünü Gör
Başa Dön
x
StratejiCo., Ücretsiz¹ 7/24 Kriz Destek Hattı ile artık daha da ulaşılabilir!
İşiniz ile ilgili çözmekte zorlandığınız koşullar olduğunda ücretsiz bir şekilde danışabilmeniz için 7/24 Kriz Destek Hattımızı hayata geçirdik. Dilediğiniz zaman bizi arayabilir veya görüşme talebinde bulunabilirsiniz.
7/24 Kriz Destek Hattı:
Veya sizi aramamız için bir zaman belirleyin:
¹ StratejiCo. bu hizmet için bir ücret almamaktadır. Telefonunuz, tarifeniz üzerinden ücretlendirilir. Gizliliğinize önem veriyoruz, istediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.