ÇEVİK (AGILE) EĞİTİM: AGILE DÖNÜŞÜMDE EĞİTİMİN ÖNEMİ

8 Nisan 2019 

Günümüzde şirketler hem sürekli değişen dünyanın koşullarına hızla adapte olabilmek hem de sektörlerindeki rekabet avantajlarını ellerinde tutmaya devam edebilmek adına Çevik (Agile) Yaklaşım’a yöneliyor. Çevik yaklaşım şirketin bütününe gelenekselden farklı bir düşünme ve iş yapış biçimi kattığından bu dönüşüm sürecinin ilk adımı Çevik Eğitim (Agile Eğitim)Çevik Eğitim sayesinde ortaya çıkan Agile Leadership yani Çevik Liderlik rolleri; şirkete, ihtiyaç duyduğu çoklu-disiplinli ve kendi kendini yöneten ekipleri kazandırıyor. Bu da hem müşterilere daha kaliteli ve hızlı hizmet vermeyi hem de çalışanların motivasyonunun yükselmesini sağlıyor. Şirketin Çevik Eğitim ile dönüşümden geçmesi, geleceğe uygun bir yapı kazanmasını ve yüksek rekabet ortamında önde olmasını garantiliyor. Çevik yaklaşımın faydalarını bünyesine katmak isteyen şirketler bazen organizasyonunun tamamını bazen de bir ya da birkaç ekibini Çevik dönüşümden geçiriyor. Bu dönüşüm için seçilen ekiplerin başında ise İnsan Kaynakları (İK) geliyor. 

eğitim

İK'nın Çevik Eğitim ile Değişen Rolü

Liderlik kavramı artık değişiyor. Geçmişteki liderlik yaklaşımının anlamı, ekipleri geleneksel yöntemler kullanarak yönetmekti; ancak bu yaklaşım sorumlulukların paylaştırıldığı ve iş sınıflandırmasının ortadan kalktığı Çevik şirketlere uygun değil. Çevik liderlerin yaratıcılık ve yenilik gibi kavramlara değer veren bir yaklaşım sergilemesi gerekiyor. İşte bu nedenle, Çevik dönüşümün kilit pozisyonunda Çevik Liderler bulunuyor.

Bu rollerin ortaya çıkmasına yardımcı olabilecek departman ise İnsan Kaynakları. İK, bir şirket dahilinde Çevik yaklaşım hakkında farkındalık geliştirebilecek ve çalışanların potansiyelini ortaya çıkaracak bir konuma sahip. Bu nedenle İK için “değişim yaratan” demek yanlış olmaz.

İK’nın kendisi Çevik bir ekibe dönüştüğünde bu yaklaşımı şirketin geneline yayma sürecini başlatabiliyor. İK uzmanları kendi yeni rollerini formüle ederek ve işe alım süreçlerini Çevik yaklaşımla yöneterek şirkette yeni liderlik rollerinin ortaya çıkmasını sağlayabiliyor.

Şirketinizde Çevik dönüşümü başlatmak için geleneksel İK anlayışını Çevik İK’ya dönüştürmek önem taşıyor.

Agile Leadership yani Çevik Liderlik Eğitimi ile Geleceğin Şirketine Dönüşün

Çevik İK departmanı; şirketin amacını çalışanların gözünde netleştiriyor, Çevik liderliği cesaretlendiriyor ve Çeviklik seviyesini düzenli olarak ölçüyor. Ayrıca, Çevik Liderlik yani Agile Leadership ile sorumluluklar şirket içinde dağıtılarak çalışanların yeteneklerini geliştirme fırsatı bulması da sağlanıyor.

Çevik Liderlik Eğitimi ile başlayan bu süreçte şirketler, ihtiyaç duyduğu yeni liderlik pozisyonlarına sahip olmuş oluyor.

Çevik liderlerin özellikleri arasında ortak hedefler belirleme, ekip içinde güven ortamı oluşturma, tüm ekibi sürece dahil ederek angajman yaratma, şekillendirici geribildirimler verme, tüm paydaşlarla açık bir iletişim kurmayı sağlama, yapıcı tartışma ve birlikte karar alma için gereken ortamı oluşturma gibi becerileri sayabiliriz. Tüm bu yeni becerileri Çevik Liderlik Eğitimi ile kazanan çalışanlar, şirketlerin yüksek rekabet ortamında ayakta kalmasına olanak veren özellikler edinmesini sağlıyor.

Çevik Liderlik Eğitimi sayesinde Çevik yaklaşımı başlatmanın ve sürdürebilmenin kilit noktaları olan Çevik Liderler, yeni iş yapış biçimleri ve düşünce yapıları ile yenilik ve yaratıcılığın ön planda olmasını garantilemiş oluyor. Bu sayede şirket, geleceğin getirdiği gereksinimlere ayak uydurmaya elverişli bir hale geliyor. Şirketinizin Çevik dönüşüm geçirerek tüm bu avantajlara sahip olması ise ancak bir Çevik eğitim ile mümkün.

Çevik Yaklaşım hakkında detaylı bilgi almak için adresinden bizimle iletişime geçebilir, yakında Hollandalı iş ortağımız Gidion Peters( Organize Agile | www.organizeagile.com) ile gerçekleştireceğimiz ücretsiz Çevik İK çalıştayımıza kayıt olabilirsiniz.

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız.

Hakkımızda

StratejiCo. 1987 yılından beri uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına araştırma, analiz, stratejik yönlendirme, itibar yönetimi, kriz yönetimi, kurumsal değerler ve ilişkiler, organizasyonel dönüşüm ve çevik yapı yönetimi, çalışan ve sendika ilişkileri, hükümetle ilişkiler ve topluluk bağlılığı ve katılımı alanlarında hizmet sunan iletişim ve ilişki yönetimi konularında uzmanlaşmış bağımsız bir stratejik danışmanlık firmasıdır.

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön
x
StratejiCo., Ücretsiz¹ 7/24 Kriz Destek Hattı ile artık daha da ulaşılabilir!
İşiniz ile ilgili çözmekte zorlandığınız koşullar olduğunda ücretsiz bir şekilde danışabilmeniz için 7/24 Kriz Destek Hattımızı hayata geçirdik. Dilediğiniz zaman bizi arayabilir veya görüşme talebinde bulunabilirsiniz.
7/24 Kriz Destek Hattı:
Veya sizi aramamız için bir zaman belirleyin:
¹ StratejiCo. bu hizmet için bir ücret almamaktadır. Telefonunuz, tarifeniz üzerinden ücretlendirilir. Gizliliğinize önem veriyoruz, istediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.