KÜRESEL SORUNLA ULUSAL-BİREYSEL MÜCADELENİN DİNAMİK SÜRECİ

Koronavirüs pandemisi (COVID-19) Türkiye'de etkisini artırmaya devam ediyor. Pandeminin ülkemizde görüldüğü ilk günden beri doğru iletişimle ilişkileri yönetmek büyük önem taşıyor. Bu süreçte, kurumların en titiz şekilde yönetmesi gereken ilişkilerin başında ise kamu ile ilişkiler yer alıyor. Ankara temsilcimiz Üner Karabıyık, bu yazısında pandeminin kamu ile ilişkilerde yarattığı etki ve beraberinde getirdiği değişiklikleri inceliyor.

 

Ülkemizde ilk COVID-19 vakasının 11 Mart 2020’de tespit edilmesi ile birlikte gündem tamamen koronavirüse endekslendi. Salgının yayılma hızını yavaşlatmak ve salgınla etkin mücadele için bir dizi tedbir hızla hayata geçirildi. Tüm açıklamalarda sürecin dinamik olduğuna ve tedbirlerin gelişmelere göre şekilleneceğine vurgu yapılıyor.

 

Geçtiğimiz iki haftada Ankara’da baş döndürücü bir trafik vardı. Alınacak tedbirlerin şekillenmeye başladığı ilk günlerde sektör temsilcileri ile kamu arasında yoğun bir etkileşim gerçekleşti. Pandeminin halk sağlığı, ekonomi ve günlük hayatın akışı üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmek için sektör temsilcileri ile kamudaki muhatapları alınacak tedbirleri birlikte şekillendirdi. Kamunun bu iletişime verdiği önem ve özel sektörün verdiği destek  toplumda konsensüsü hakim kıldı.

 

Türkiye salgının ilk günlerinden itibaren aldığı tedbirlerle virüsün ülkeye girişini olabildiğince geciktirdi. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın sürecin başından itibaren yürüttüğü iletişim stratejisi ve Bilim Kurulu’nun etkin olarak devreye alınması kriz zamanlarına kamuoyunda hakim olan güvensizliğin en alt seviyeye çekilmesini sağladı. İlginç olan ise bürokrasi, siyaset ve toplumda çekişmenin en yoğun olduğu alanlardan biri olan sağlıkta bunun gerçekleşiyor olmasıydı.

 

Yapılan kamuoyu araştırmalarında Sağlık Bakanı’na duyulan güven rekor seviyelere ulaştı. Toplumun farklı kesimleri, farklı siyasi görüşlere sahip insanlar bir konsensüs oluşturarak bu küresel sorunla ulusal mücadeleyi kamuyla tam bir uyum içerisinde bireysel boyuta kadar taşıdılar. Topluma hakim olan kutuplaşmanın sağlık çalışanlarına destek için yapılan alkış eyleminde nasıl eridiğine de şahit olduk.

 

COVID-19 pandemisi kontrol altına alınıp günlük hayatın normalleşmeye başlaması ile birlikte bu süreçten herkes çıkarması gereken dersleri çıkaracaktır. Kamu ile ilişkiler alanında da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özel sektör bu süreçte kamunun düzenleyici rolünün etkilerini tüm hücrelerine kadar hissetti ve kamu ile sağlıklı iletişim kanallarına sahip olmanın ne kadar hayati olduğunu gördü. Bu iletişim sürecinde kamunun beklenti ve öncelikleri ile özel sektörün beklenti ve önceliklerinin örtüştürülmesinin gerekliliği tartışılmaz. Şimdi bu süreçleri nasıl daha iyi işletebileceğimizi konuşuyoruz.

 

Bu süreçte bir kez daha görüldü ki; alınan ve alınacak tedbirleri tek taraflı olarak masa başında oluşturup, uygulamaya geçirip etkilerini gördükten sonra revize etmeye vakit olmayabilir. Böyle dönemlerde ilgili tüm tarafların tedbirleri ve etkilerini hızlıca birlikte değerlendirip süratle elbirliği ile hayata geçirmesi gerekiyor. Bu ancak çok iyi bir iletişim ve ilişki yönetimi ile mümkün. Devletin aldığı tedbirler günlük hayatımızı ve işimizi doğrudan etkilerken ve devlet ilgili tüm taraflara masada yer vermeye hazırken masada yerini almayanlar alınan tedbirleri resmi gazeteden veya haber bültenlerinden takip edecek. Masada yerini almak isteyenler ise kamu ile ilişkiler kapasitesini geliştirip, kamunun beklenti ve öncelikleri ile kendi beklenti ve önceliklerinin nasıl örtüştürülebileceği üzerinde kapsamlı çalışmalar yaparak en etkili mesajları oluşturacak. 

 

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987 yılından beri uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına araştırma, analiz, stratejik yönlendirme, itibar yönetimi, kriz yönetimi, kurumsal değerler ve ilişkiler, organizasyonel dönüşüm ve çevik yapı yönetimi, çalışan ve sendika ilişkileri, hükümetle ilişkiler ve topluluk bağlılığı ve katılımı alanlarında hizmet sunan iletişim ve ilişki yönetimi konularında uzmanlaşmış bağımsız bir stratejik danışmanlık firmasıdır.

  

 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön