LİDERLER OKUR #1: STRATEGY AND THE FAT SMOKER

Yazar: Emre Doğru

İlgili Servis: Strateji Geliştirme ve Uygulama

İletişim: emre.dogru

 

Liderler Okur: StratejiCo. Ekibi ile Kitap İnceleme Saati #1

"Strategy and the Fat Smoker"

7 Kasım 2017

Sizi her ay StratejiCo. ekibi ile çeşitli alanlarda okuduğumuz alanında yetkin kitapları incelemeye davet ediyoruz. Serimize Yönetici Ortak Emre Doğru ve "Strategy and the Fat Smoker" (Strateji ve Sigara İçen Şişman) kitabı ile başlıyoruz. Strateji ile ilgilenen herkesin okuması gereken bu kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için ister ses kaydını dinleyin, ister ayrıntılı özeti okuyun.

 

 

David Maister tarafından kaleme alınan Strategy and the Fat Smoker kitabı bildiğimiz bir gerçekten yola çıkıyor: Bilgi, çoğu zaman davranış değişikliği getirmeyebilir. Bir şeyin bizim için iyi olduğunu bilmemiz onu yapacağımız anlamına gelmediği gibi, bir şeyin kötü olduğunu bilmemiz de (kitabın adında geçen çok yeme ve sigara içme alışkanlıkları gibi) onu yapmayacağımız anlamına gelmiyor.

Maister; bireysel ve kitlesel olarak etkilendiğimiz bu durumu değiştirmek için, stratejik planlama yaparken bir şeyi ne kadar istediğimize değil, onu elde etmek için neleri değiştirmeye hazır olduğumuza odaklanmamız gerektiğini öneriyor.

Birey ve kurum olarak geliştirmemiz gereken davranışlar üzerine aksiyon almama sebebimizi ise bir davranış değişiminin ödülünü gelecekte, çilesini ise şimdiki zamanda görmemiz olarak gösteriyor. Bu durum, disiplin ve çabadan kaçınmak için kısa süreli çözümlere yenik düşmemizle sonuçlanıyor. Maister, şirket stratejisi oluştururken de aynı hatalara düştüğümüzü belirtiyor. Kitapta bu bakış açısını nasıl değiştirebileceğimize dair iç görüler elde etmek mümkün.

Maister'a göre değişim yaratmak için gerekli stratejiyi oluştururken şu soruları sormalıyız:

- Hangi alışkanlıklarımızı kalıcı ve daimi olarak değiştirmeye gerçekten hazırız?

- Hayat tarzımızda hangi değişiklikleri yapmaya niyetliyiz?

- Hangi meselelerin derinine inmeye ve sorgulamaya hazırız?

Maister'a göre hedefleri, sonuçları ve varılacak yerleri konuşmak her zaman çekicidir. Fakat bu bizi varmak istediğimiz yere götürmeyebilir. Bu hedeflere varmak için gerekli disiplinin varlığını konuşmak ise her zaman daha zorlu ve korkutucudur. Fakat konuşulması gereken de yine budur.

Stratejiyi belli ödülleri ve belli cezaları olan bir sonuç mekanizması olarak görmek uygulamada bize sorun yaratabilir. Bunun yerine belli bir stratejiyi tüm şirkete ve çalışanlarına benimsetmek istiyorsak, amacımız yüksek bir değere çalışmaya ulaşmak olmalıdır. Maister bu söyleme örnek olarak "Çalışanlarımıza iyi davranmak bize daha çok para kazandırıyor" mantığını benimsemek yerine, "Çalışanlarımıza iyi davranmalıyız çünkü bu yapılacak doğru şeydir" zihniyetini benimsemeyi veriyor.

Maister ayrıca bir hedefe gidilen yolda tökezlemenin normal olduğunu, asıl kabul edilemez olanın tökezleyince yoldan tamamen vazgeçmek olduğunu belirtiyor. Bir değişim programının başlangıç aşamasının gerçek amacının şirket bünyesindeki insanların bunun yapılabilir bir şey olduğunu ve sadece denemenin yeterli olduğunu anlamasından ibaret olduğunu söylüyor. 

Stratejiyle ilgilenen herkesin okuması gereken bu kitabın özetini yazının başındaki ses kaydı üzerinden de dinleyebilirsiniz.

 

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987 yılından beri uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına araştırma, analiz, stratejik yönlendirme, itibar yönetimi, kriz yönetimi, kurumsal değerler ve ilişkiler, organizasyonel dönüşüm ve çevik yapı yönetimi, çalışan ve sendika ilişkileri, hükümetle ilişkiler ve topluluk bağlılığı ve katılımı alanlarında hizmet sunan iletişim ve ilişki yönetimi konularında uzmanlaşmış bağımsız bir stratejik danışmanlık firmasıdır.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2019 Bütün hakları saklıdır. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön
x
StratejiCo., Ücretsiz¹ 7/24 Kriz Destek Hattı ile artık daha da ulaşılabilir!
İşiniz ile ilgili çözmekte zorlandığınız koşullar olduğunda ücretsiz bir şekilde danışabilmeniz için 7/24 Kriz Destek Hattımızı hayata geçirdik. Dilediğiniz zaman bizi arayabilir veya görüşme talebinde bulunabilirsiniz.
7/24 Kriz Destek Hattı:
Veya sizi aramamız için bir zaman belirleyin:
¹ StratejiCo. bu hizmet için bir ücret almamaktadır. Telefonunuz, tarifeniz üzerinden ücretlendirilir. Gizliliğinize önem veriyoruz, istediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.