LİDERLER OKUR #5: THE LORDS OF STRATEGY

Yazar: Emre Doğru
İlgili Servis: Strateji Geliştirme ve Uygulama
İletişim: emre.dogru

 Liderler Okur: StratejiCo. Ekibi ile Kitap İnceleme Saati #5

''The Lords of Strategy''

29 Ağustos 2018

 

Stratejik düşüncenin iş dünyasında uygulanması ne zaman ve nasıl başladı? Size şaşırtıcı gelebilir, ama yaklaşık 60 yıl önce şirketler “kurumsal strateji” olmadan yönetiliyordu. Daha çok askeri bir terim olan strateji kavramı iş dünyasına 1960’lı yılların başında girdi. O zamana kadar birçok şirket basit değerlendirmelere dayanarak; rekabet, maliyet ve müşteri dinamiklerini bilmeden planlar yapıyordu. Strateji, tüm bu eksiklikleri gidermeye çalışarak iş dünyasına yeni bir düşünce biçimi getirdi. Nedeni ise artan rekabetti.

 

The Lords of Strategy kitabı, stratejinin iş dünyasına girişinin ve gelişiminin hikayesini anlatıyor. Yazar, stratejik danışmanlık sektörünün Bruce Henderson, Bill Bain, James McKinsey, Michael Porter gibi kurucularının ve danışmanlık şirketlerinin strateji konusunda yıllar içinde geçirdikleri dönüşümü ayrıntılı bir şekilde okuyuculara sunuyor. Gelişmeye ve değişmeye devam eden danışmanlık sektörünün geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak, küresel, ekonomik ve teknolojik değişimleri nasıl yönettiklerini anlamak ve konuyla ilgili farklı bakış açılarına hâkim olmak bu alanda çalışan danışmanlar ve diğer ilgili kişiler için oldukça önemli. 

 

1980’lere kadar danışmanlık şirketlerinin müşterileri çoğunlukla sanayi şirketlerinden oluşuyordu. Zaman geçtikçe strateji alanında inovasyonun, girişimcilik ruhunun ve entelektüel sermayenin öne çıkması gibi gelişmeler yaşandı. Artık toplumun gözünde iş dünyasının kahramanları “endüstri patronları” değil; Apple, Microsoft, eBay veya Google gibi kurumların arkasındaki girişimcilerdi. Kitap bir yandan stratejik danışmanlık sektörünün temel oyuncuları olan Boston Consulting Group ve McKinsey & Company gibi şirketlerin arasındaki rekabeti incelerken, diğer yandan bu rekabetin strateji disiplinindeki teorik tartışmaları nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.

 

İş dünyasındaki bu gelişmeler bilimsel hayatı da şekillendiriyor. Yazar, işletme okullarının ve kıdemli akademisyenlerin strateji devrimini ve getirdiği yenilikleri küçümsediklerini anlatıyor. Bugün adı strateji ile özdeşleşmiş olan Michael Porter da bu küçümseme ve direnişten payını alıyor. Ancak sonunda yaptığı çalışmalarla Harvard İşletme Okulunun müfredatını ve yapısını değiştirmeyi başarıyor. Zamanla Michael Porter’in “operasyonel verimlilik” ile “strateji” arasında yaptığı ayrım ve strateji modelleri ön plana çıkıyor.

 

Özetle kitap, stratejiye bir paradigma olarak yaklaşarak yıllar içindeki gelişimini, iş dünyasındaki insanların şirketlerini ve amaçlarını nasıl organize ettiklerini ve önemli düşünürlerin maliyet, rekabet ve müşteri konularındaki teorilerini açıklıyor. Bunun yanı sıra, kurumsal stratejinin keşfedilmesi ve çözülmesi gereken nispeten yeni bir düşünce sistemi olduğu mesajını veriyor. Bu açıdan The Lords of Strategy, danışmanlık sektörü ve strateji alanında önemli bir kaynak sunuyor.

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987 yılından beri uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına araştırma, analiz, stratejik yönlendirme, itibar yönetimi, kriz yönetimi, kurumsal değerler ve ilişkiler, organizasyonel dönüşüm ve çevik yapı yönetimi, çalışan ve sendika ilişkileri, hükümetle ilişkiler ve topluluk bağlılığı ve katılımı alanlarında hizmet sunan iletişim ve ilişki yönetimi konularında uzmanlaşmış bağımsız bir stratejik danışmanlık firmasıdır.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2019 Bütün hakları saklıdır. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön