MİTSUBİSHİ

Müşteri :
MİTSUBİSHİ
Sektörler :
Mitsubishi, Türkiye’deki satışlarının ve operasyonlarının hacmini belirlemede zorluk yaşıyordu. StratejiCo. olarak yaptığımız pazar araştırmasına dayanarak Mitsubishi’nin doğru iş stratejisini geliştirmesine katkıda bulunduk.

Sorun

1991 yılında Türkiye’deki belediyelerin büyük bir çoğunluğu filolarını yenilemesi ve genişletmesi için şehirlerarası otobüs üreticilerine teşvikler vermeye başladı. Mitsubishi, Alman araba üreticisi MAN ile birlikte, pazarda büyük bir paya sahipti. MAN, fizibilite çalışmalarının sonucu olarak otobüs talebinde büyük bir artış gerçekleşeceğini öngörerek büyük bir yatırım yaptı. MAN tarafından başlatılan bu girişime karşılık olarak Mitsubishi, bağımsız bir pazar değerlendirmesi alarak gelecekteki talebi öğrenmek amacıyla StratejiCo.’yu yetkilendirdi.

Çözüm

Kapsamlı bir araştırma sürecinden sonra talebin düşeceğine yönelik sonuçlar sunduk. Bunun üzerine, Mitsibushi pazarlama ve satış stratejisini bu doğrultuda geliştirdi ve filosunu yenileyip genişletmedi.

Sonuç

Sonuç olarak otobüs satışları sert bir düşüşle %50 oranında azaldı ve MAN markasını sonraki iki yıl içerisinde iflasa kadar sürükledi. Mitsibushi, StratejiCo.’nun araştırması ve öngörüleri sayesinde karlılığını koruyup büyük miktarda kayba uğramadan operasyonlarını devam ettirdi. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön