SELİM OKTAR DANIŞMANLIĞINDA CULTURE100 BELİRLENDİ!

Şirket Kültürü 100 araştırmasının danışmanı ve StratejiCo.’nun kurucusu Selim Oktar, Kariyer.net ve Fast Company iş birliğinde yapılan şirket kültürü araştırmasını sizler için yorumladı. 

 FC-Culture100

"Fast Company Türkiye’nin desteği, ERA Araştırma’nın özenli çalışması ve StratejiCo.’nun kültür değişimi konusundaki tecrübesi ile  yüzlerce şirketten oluşan araştırma sonuçlandı ve şirket kültürüne göre top 100 şirketin sıralaması yapıldı. Data havuzu için Türkiye’nin en büyük insan kaynakları sitesi olan Kariyer.net’ten 2000 kişi ile görüşmeler yapıldı. 

 

Listedeki ilk 10 şirket, kurum kültürü açısından en güçlü algılanan kurumları ortaya çıkarıyor. İlk 10’da Koç Holding gibi köklü şirketlerin var oluşu KOÇSİM çalışması gibi kurum kültüründeki sürekliliği yönelik yapılan çalışmaların, şirketin büyüklüğünden bağımsız olarak başarılı olabileceğini gösteriyor. İkinci 10 şirket ise bu alandaki takipçileri göstermesi açısından önem arz ediyor. Şirketlerin stratejileri noktasındaki farklılıklarının etkisini göz önüne almak gerektiğinden listenin devamında yer alan şirketlere ise başarısız demek doğru olmayacaktır. 

 

Bu geniş çaplı araştırmada yer almayan şirketlerin ise kurum kültürü açısından çalışanların ilk tercihlerinden biri olmadıkları anlaşılabilir. Bu şirketlerin birkaç önemli noktayı sorgulamalarını tavsiye ediyoruz: 

  • İlk olarak, bu tarz araştırmalar gerçek şirket kültürünü değil algıyı ölçmekteler. Eğer gerçek ile algı arasında bir fark olduğunu düşüyorsanız bu alandaki iletişime yatırım yapmakta fayda olabilir. 
  • Diğer önemli bir nokta ise üç altın kural denilebilecek tutarlılık, istek ve yaratıcılık konusunda gelişme alanınız olabilir. Bu noktaların hiçbirinin atlanmaması sürdürülebilirlik konusunda oldukça kıymetli.  
  • Kültür, bir kurumun stratejisinin sürdürülebilirliğindeki en önemli göstergedir. Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bize ulaşabilirsiniz." 

 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye ve listeye Fast Company Türkiye Ağustos-Eylül sayısı ile ulaşabilirsiniz. Bizi takipte kalın!

Başa Dön