VUCA DÜNYASINA HOŞGELDİNİZ!

Değişimin hızının ve kapsamının belirlenemediği, olayları anlamakta zorlandığımız ve öngörü yapamadığımız VUCA dünyasına hoşgeldiniz!

Soğuk Savaş’ın bitmesiyle beraber çok kutuplu dünya ve asimetrik tehditlerin ortaya çıkışını gözlemleyen ABD Ordusu’nun değişken (volatile), belirsiz (uncertain), karmaşık (complex) ve muğlak (ambigious) olarak tanımladığı döneme verilen isimdir. Zamanla iş dünyası tarafından benimsenmiş ve ticari hayatta çalkantılı dönemleri tanımlamak için kullanılmıştır.

VUCA dönemlerinin 4 özelliği var...

Değişkenlik (Volatility): Bulunduğumuz ortamdaki değişimin hızının ve kapsamının arttığı durumları ifade eder. Değişimin etkisi de süresi de çoğu zaman bilinmez.

Belirsizlik (Uncertainty): Öngörüde bulunmanın zorlaşması ve eski deneyimlere dayanarak karar almanın artık mümkün olmaması anlamına gelir. Varolan bilgilerle saptama yapmak oldukça zorlaşır.

Karmaşıklık (Complexity): Çok fazla farklı olay ve aktörün bir birini etkilediği durumları tanımlar. Ancak neden – sonuç ilişkileri tam olarak anlaşılamaz.

Muğlaklık (Ambiguity): “Bilmediğimizi bilmediğimiz” konuların, yani kör noktaların olduğu durumu ifade eder. Bilinmeyen bir ortamda sürekli adım atmaya benzer.

Bu dönemler yoğun sisli havalar gibi; ne önümüzü görebiliyor, ne de önümüze ne çıkabileceğini biliyoruz. Ancak buna rağmen o yolda ilerlememiz gerekiyor.

StratejiCo. olarak, VUCA yazı dizisinde bu türbülanslı ortamda hedefimize giderken hangi stratejilerin uygulanabileceğinden bahsedeceğiz.

Lütfen daha fazla kişinin makaleden faydalanabilmesi için sosyal ağlarınızda paylaşınız.

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987’den beri Avrasya bölgesinde uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına danışmanlık sağlayan bağımsız bir kurumsal ilişkiler ve kamu ile iletişim danışmanlığı şirketidir.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere 

dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2016 Bütün hakları saklıdır. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön