WARREN BUFFETT'IN SIRRI: KONFOR ALANINI UNUTUN

Yazar: Emre Doğru

İlgili Hizmetimiz: Strateji Geliştirme ve Uygulama

İletişim: emre.dogru

Warren Buffett'ın Sırrı:

Konfor Alanına Değil, Yetkinlik Çemberine Odaklanmak

18 Temmuz 2017

 

Konfor alanı, özellikle bulunduğu konuma gelmek için yıllarca emek vermiş ve artık tek amacı eldekini korumak olan kişiler için sıkça dile getirilen bir kavram. Değişim yaratmak için konfor alanının dışına çıkmanın önemi ise ortada. Başarılı iş adamı ve entelektüel Warren Buffett'ın bu konuda söyleyecekleri bize bir çıkış yolu olabilir.

 

 İş dünyasında sıkça duyduğumuz bir söz var: “Konfor alanınızın dışına çıkın.”

 

Özellikle bulunduğu konuma gelmek için yıllarca emek vermiş ve artık tek amacı eldekini korumak olan kişiler için sıkça dile getiriliyor. Bu sözün önemli olmasının iki ana nedeni var. Birincisi, konfor alanını korumaya odaklanmış bireylerin bulundukları kurumlarda değişime sürekli olarak direnmeleri. Piyasa koşullarındaki değişiklikler şirketlerin de sürekli olarak öğrenmesini ve kendilerini değiştirmesini gerektiriyor. Söz konusu değişimi konfor alanlarına tehdit olarak gören kişilerse değişimin önündeki en önemli engeli oluşturuyorlar. İkinci neden ise, konfor alanlarından çıkmaktan çekinen çalışanların aslında potansiyellerinin altında bir değer üretmeleri. Yani birçok kişi aslında çalıştıkları şirket için daha fazlasını yapabilecekken, konfor alanının dışına çıkmaktan duydukları endişe nedeniyle daha azıyla yetiniyor.

 

Konfor alanına sıkışıp kalmanın sonuçlarını hepimiz biliyoruz: değişemediği için değer kaybeden şirketler ve yeterince değer görmediği için mutsuz olan çalışanlar.

 

İş dünyasının “demesi kolay” cümlelerine hep temkinli yaklaştım. Konfor alanının (“comfort zone”) dışına çıkmanın önemi bu kadar ortadayken, çoğumuzun kolay yolu tercih etmesinin bir nedeni olmalı. Ve görünen o ki, sihirli bir formülü de yok.

 

Warrent Buffett için HBO tarafından hazırlanan belgeseli izlerken konfor alanından bir çıkış yolu olabileceğini düşündüm. Buffett sadece ünlü bir yatırımcı ve milyarder değil, çok okuyan ve düşünen bir entelektüel. Buffett başarısının nedeninden bahsederken yetkinlik çemberi (“circle of competence”) kavramını kullanıyor ve şöyle ifade ediyor: "Defining where you are going to have an edge is enourmously important."  Yani, “(Rakiplere göre) üstün olduğun alanı bilmek hayatî önemdedir.”.

Ve ekliyor: “Yetkinlik çemberimi iyi biliyorum ve onun dışına çıkmamaya özen gösteriyorum.”

 

Buffett iş hayatında kendine çizdiği sınırları böyle izah ediyor. Herhalde hiçbirimiz, Buffett’ın konfor alanında sıkışıp kalarak dünyanın en zengin ikinci iş insanı olduğunu düşünmüyoruz. İki kavram arasındaki fark kişinin gerek kariyer başarısını gerekse kişisel mutluluğunu doğrudan etkiliyor. Bu nedenle, konfor alanı ile yetkinlik çemberi arasındaki farkı anlamaya çalışmak hayrımıza olabilir. Yetkinlik bazlı kariyer hakkında daha fazla okumak için tıklayın

 

Benim bu konudaki düşüncem şöyle. Konfor alanı ile yetkinlik çemberi arasındaki fark ne kadar büyükse, sonuçları da o kadar sıkıntı verici olur. Bazen yetkinlik çemberi bazen de konfor alanı daha geniş olabilir. Üstelik her iki durumda da farklı sorunlar yaşanır ve farklı çözümler gerekir. Sanırım bir şekil ile ifade etmek daha kolay olacak:

 

 

Yukarıda çizdiğim şekillerden benim çıkardığım bir sonuç var: Konfor alanımız ile yetkinlik çemberimiz arasındaki farkı kapatmak başarılı bir kariyer ve mutlu bir hayat için en doğru yol. Daha fazlası için Buffett belgeselini izlemenizi tavsiye ederim. 

 

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987 yılından beri uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına araştırma, analiz, stratejik yönlendirme, itibar yönetimi, kriz yönetimi, kurumsal değerler ve ilişkiler, organizasyonel dönüşüm ve çevik yapı yönetimi, çalışan ve sendika ilişkileri, hükümetle ilişkiler ve topluluk bağlılığı ve katılımı alanlarında hizmet sunan iletişim ve ilişki yönetimi konularında uzmanlaşmış bağımsız bir stratejik danışmanlık firmasıdır.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2019 Bütün hakları saklıdır. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön