YAPI KREDİ

Müşteri :
YAPI KREDİ
Sektörler :
Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Yapı Kredi, kredi kartına karşı duyulan talebi öğrenmeye çalışıyordu. StratejiCo., Yapı Kredi’ye beklenmedik piyasa koşullarına karşı hazırlıklı olması konusunda katkı sağladı.

Sorun

1989 yılında, Yapı Kredi Bankası bankacılık endüstrisini yeniden şekillendirmeye yönelik çalışmalar yapıyordu. O dönemde, Türkiye’de kredi kartı yoktu ve yalnızca bankamatik kartları kullanılıyordu. ‘Türkiye’nin ilk müşteri bankası’ olmak hedefine ulaşmak için ana stratejisini kurgulamak amacıyla, StratejiCo. yetkilendirildi.

Çözüm

StratejiCo. tarafından yapılan pazar araştırması, kredi kartı talebinin banka yönetiminin daha önce yaptığı piyasa analizinde tespit edilen öngörüden daha yüksek olacağını gösterdi. StratejiCo., Yapı Kredi Bankası’na hızla artan müşteri taleplerini karşılamak için iş süreçlerini ve bilişim altyapısını geliştirmesi  yönünde tavsiyede bulundu..

Sonuç

StratejiCo. tarafından yapılan ve 1 milyon kredi kartı sahibi olacağına yönelik tahminin bankanın analizinden (100.000) çok daha fazla olmasına karşın doğru olduğu kanıtlandı. Bu öngörü ışığında, Yapı Kredi Bankası artan talepleri karşılamak için bilişim altyapısını geliştirdi. 

 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön