Araştırma ve Veri Analizi

1987’de Stratejik Araştırma şirketi olarak kurulan ve 1994’te dünyanın en büyük araştırma gruplarından MORI grubu ile ortaklık yapan StratejiCo.’nun DNA’sında araştırma ve veri analizi var. 30 yılı aşkın araştırma geçmişimizin getirdiği tecrübeyle geliştirdiğimiz modellerin ve dünya standartlarındaki analizlerin ışığında Türkiye’nin en önemli siyasi kampanyalarına imza attık, birçok ulusal ve uluslararası büyük kurum ve kamu kuruluşuna yüzlerce projede destek verdik.

Değerli bilginin katma değerli aksiyona dönüşmesi gerekliliğini biliyor ve stratejik partnerimiz Era Araştırma ile beraber, farklı araştırma yöntemlerini kullanarak araştırma alanında çeşitli hizmetler vermeye devam ediyoruz. 

Konu nedir? 

İster yeni bir ürünü pazara sürerken müşterinizi anlamak, ister yepyeni bir pazara girmek, ister şirketinizin basit bir problemini doğru bir şekilde çözmek isteyin, anlamlı bir veri elde edebilmek için araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmanın en kısa zamanda ve en yerinde yöntemlerle yapılabilmesi bir uzmanlık alanıdır. Elde edilen içgörüyü katma değere çevirmek ise uzmanlık, yetkinlik ve tecrübe gerektirir.  

Ne öneriyoruz? 

StratejiCo. olarak araştırmanın birçok farklı yöntemini işin gereklerine ve amacına göre kullanan ve bilgiyi aksiyona çevirebilen bir şirketiz. Çalışmalarımız arasında pazar araştırması, kamuoyu araştırması, sosyal medya itibar araştırması ve siyasal araştırmanın yanı sıra, ürün ya da hizmetlerin çoklu özelliklerinin nasıl tepki gördüğünün analizini sağlayan ‘conjoint analysis’, yani ‘ilişkilerin analizi’gibi yeni yöntemler de bulunuyor.

Bir şirketteki enformal ilişki ağını çıkaran ve çalışan bağlılığının düzeyini ölçen, yılların verdiği deneyimle yarattığımız ödüllü EVE modeli (bağlılık-katılım)ile şirketlerin yüksek performans göstermesini sağlayan, yepyeni olmasına rağmen ödül kazanmış AgilibilityTM araştırması da verdiğimiz hizmetlerden diğer ikisi.  

Nasıl yardım ediyoruz? 

Herhangi bir aksiyonun başarıya dönüşmesi için öncelikle hedefinizin net olması gerekir. Daha sonra sizi hedefinize ulaştıracak stratejiyi ve yol haritasını çizmek amacıyla konuyla ilgili bilgi ve içgörü elde etmeye çalışırsınız.

StratejiCo.olarak hedefinizi netleştirme ve stratejik yol haritanızı çizmede size destek olacak araştırma yöntemini öneriyor ve bunu size özel hazırlayıp analizini gerçekleştiriyoruz. Size sunduğumuz içgörünün aksiyona ne kadar kolay dönebileceğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.  

 

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

ROYAL FLORAHOLLAND
StratejiCo. olarak, çiçekçilik sektöründe bir dünya devi olan FloraHolland’a Türkiye’deki sektör hakkında içgörü sağladık. Ayrıca, ilişki kurma, hükümetle ilişkiler, kamu ve özel sektördeki paydaşlarla bağ kurma alanlarında da çalışmalar yaptık.
TKYD
“Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz çalışmaları sizinle birlikte yürütmekten mutluluk duyacağız.”
MİTSUBİSHİ
Mitsubishi, Türkiye’deki satışlarının ve operasyonlarının hacmini belirlemede zorluk yaşıyordu. StratejiCo. olarak yaptığımız pazar araştırmasına dayanarak Mitsubishi’nin doğru iş stratejisini geliştirmesine katkıda bulunduk.
YAPI KREDİ
Türkiye’nin en büyük özel bankalarından Yapı Kredi, kredi kartına olan talebi öğrenmeye çalışıyordu. StratejiCo. olarak Yapı Kredi’ye, beklenmedik piyasa koşullarına karşı hazırlıklı olması konusunda katkı sağladık.
Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

TÜRKİYE'NİN İSTİHDAM HARİTASI 2016 - 2017
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,7 puanlık artış ile %12,6 seviyesinde gerçekleşti.
VUCA DÖNEMİNİN EN BÜYÜK GÜNAHI: DEĞERLİ MÜŞTERİYİ KAYBETMEK
VUCA olarak tabir edilen aşırı belirsizlik ve kaosun hakim olduğu dönemlerde bir şirketin başına gelebilecek en kötü durumlardan biri değerli müşterilerini kaybetmektir. StratejiCo. Kurucu Ortağı Selim Oktar'ın, kısa süre içinde açmaza dönüşme potansiyeli taşıyan bu durumdan kaçınmak için izlenebilecek bir yol haritasını kaleme aldığı yazısında bulabilirsiniz.
POLİTİK TÜKETİMİN YÜKSELİŞİ
Yapılan son araştırmalara göre, tüketiciler artık marka ve şirketlerin sosyal ve politik konular karşısında takındıkları tavra göre tüketim alışkanlıklarını yönlendiriyor. Satın almada kişisel deneyimin en yüksek öneme sahip olduğu bir dönemde, tüketiciler kendi değerlerini ve fikirlerini yansıtan markaları tercih ediyor.
VUCA'NIN KIRMIZI VE SİYAH YÜZÜ
VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity) çağının dijitalleşme tüneli içinden, elimizde tılsım gibi tuttuğumuz bir madalyonla, hızla geçmekteyiz. Bir yandan madalyonumuzdan güç alarak tünelin sonunda karşımıza çıkacakları öngörmeye çalışıyor, bir yandan politikadan ekonomiye çevremizdeki duvarı alacakaranlıkta algılamaya çalışıyoruz.
RÖPORTAJ: İNCİ HOLDİNG'DE CİNSİYET EŞİTLİĞİ
Bu röportaj, StratejiCo. ekibi tarafından İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ile şirketteki cinsiyet eşitliği çalışmaları üzerine yapılmıştır. Keyifli okumalar dileriz.
AİLE ŞİRKETLERİ: BURADAN SONRA NEREYE?
Aile büyüğünün kurup bin bir emekle yaşattığı şirketin yarın da ayakta kalabilmesi için aile şirketlerinin güçlü ve zayıf yönlerini iyi anlamak, ve buna uygun bir strateji geliştirmek gerekiyor. Zira onları bugüne kadar getiren, bundan sonrasına taşıyamıyor.
Tümünü Gör
Başa Dön