YÖNETİCİ ORTAĞIMIZ İNANÇ CİVAZ SCRUM@SCALE SERTİFİKASINI ALMAYA HAK KAZANDI

scrum@scale

Yönetici ortağımız İnanç Civaz, Çevik (Agile) yaklaşımın organizasyonlarda nasıl yaygınlaştırılacağı hakkındaki Scrum@Scale eğitimini, konseptin yaratıcılarından Jeff Sutherland’dan aldı. Sınavı da başarıyla geçen Civaz, sertifikasına kavuştu.

Scrum nedir: Yazılım dünyasındaki süreçleri iyileştirmek üzerine geliştirilen Scrum, Çevik yaklaşımı benimseyen birçok uluslararası şirket için en verimli yöntem haline geldi. Aslında bir Amerikan futbolu terimi olan Scrum, iş dünyasında kompleks ürünleri geliştirmek, teslim etmek ve sürdürmek için yönetimsel bir araç olarak tanımlanıyor.

Jeff Sutherland: 2001 yılında yazılım süreçlerini gözden geçirmek ve iyileştirmek üzere hazırlanan Agile Manifesto’ya imza atan isimlerden Jeff Sutherland, Scrum çerçevesinin de yaratıcılarından biri. Sutherland, savaş pilotu olarak başladığı kariyerine Stanford’da biyoloji alanında devam etti. Değişim hareketinin, tıpkı biyolojik bir hücrenin bağışıklık sistemiyle karşılaşması gibi, başlarda çevresel unsurlardan direnç göreceğini düşünüyor. Ancak sürece sağlıklı şekilde devam edildikçe, çevresine uyum sağlayarak onu pozitif yönde etkileyeceği görüşünü taşıyor. Scrum@Scale yaklaşımı da, sağlıklı bir Scrum ekibinin kurulması ve değişimi tüm organizasyonda pozitif yönde etkilemesi üzerine kuruludur.

Başa Dön