İNCİ HOLDİNG

“Çevik yaklaşım ve uygulamalarıyla 'bize ait' bir kültür dönüşümü sağladık. İş yerimiz daha heyecanlı, canlı, keyifli ve üretken olduğumuz bir yer oldu.”

 

Türkiye’nin en başarılı aile şirketlerinden İnci Holding, kendini geleceğe hazırlamak amacıyla Projelerle Yönetim'e geçme kararı aldı. Bu kararı hayata geçirebilmek amacıyla Çevik Dönüşüm ile ilgili araştırma, durum tespiti yapıldı. Şirketin yapısına uygun bir amiral projeyi hayata geçirmek üzere bir ekip kuruldu ve çalışmalar başladı.

Sorun 

Dijitalleşen dünyada daha hızlı ve kaliteli çıktı üretme zorunluluğu, mevcut yetkinliklerin yetersiz kalması ve rekabet avantajını korumanın güçleşmesi, İnci Holding’in gündeminde olan konulardı. Değişen çalışan beklentilerini karşılamak ve Projelerle Yönetim yaklaşımıyla daha hızlı hareket edebilmek için yönetim yapısında değişiklik isteyen İnci Holding, StratejiCo.’ya başvurdu.

Çözüm 

İlk adımda çalıştayları, birebir görüşmeleri ve AgilibityTM araştırmamızı kullanarak kapsamlı bir check-up yaptık ve şirketin mevcut durumunu ortaya koyduk. Aynı araştırmada, şirkette bir değişim yaratırken yanınıza almayı isteyeceğiniz etkili kişileri tespit ettiğimiz ilişki ağı haritasını da çıkardık.   

Kalitatif ve kantitatif araştırmalardan oluşan bu check-up'ın amacı, şirketin çalışma kültürünü anlamak, mevcut proje yönetimindeki problemleri ortaya koymak, çalışanların firmaya ve proje yönetimine yönelik algısını belirlemek, öncelikleri ve iyileştirme alanlarını tespit etmekti. 

İlk aşamada, İnci Holding’i hedefe taşıyacak yapısal unsurlarını, itici güçlerini, kabiliyetlerini ve gelişimin hızını yavaşlatacak bariyerleri, kısacası İnci Holding’in değişime adaptasyon kabiliyetini ortaya koyduk. 

Mevcut durumu anladıktan sonra Çevik şirkete evrilmek için gelişim gösterilmesi gereken alanları tanımlayıp, ideal durum ve mevcut durum arasındaki farkı görünür kıldık. 

Tasarımcı Düşünce Çalıştayı ile belirlediğimiz ‘Persona’ profilleri üzerinden çalışan ihtiyaç ve beklenti analizi yaparak temel sorunlara ve kök nedenlerine dair bir değerlendirme yaptık. Sorunlar ve konular önem ve öncelik sırasına göre kategorize edildi. Ayrıca şirkete katsayısal ölçekte katma değer yaratacak konular Proje Yönetimi Etki-Performans haritasında indekslendi ve hangi alanlara odaklanılması gerektiği ortaya çıktı. 

Çevik Yaklaşım ile ilgili gerekli eğitimleri şirkete verdikten sonra, şirket sorunlarına çözüm üretmeye istekli ve yetkin bir ekiple yaptığımız çalıştayda ‘amiral proje’yi belirledik ve uygulamaya koyulduk.  

Sonuç 

İnci Holding farklı disiplinlerden oluşan ilk Çevik takımını kurdu ve ilk sprint'lerini yapmaya başladı. Gerek şeffaflaşan ilişkilerle, gerekse çalışmada buldukları anlam ve keyifle motivasyonlarının arttığını ileten takım, Çevik Şirket yaklaşımını holding genelinde yaymaya devam ediyor. StratejiCo. tarafından hazırlanan Çevik Proje Yönetimi Rehberi'ni baz alan pratik uygulama devam ederken şirket çalışanları da Çevik Proje Yönetimi konusunda yazılar yazarak konuyla ilgili kolektif öğrenmeyi sürdürüyor.

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön
x
StratejiCo., Ücretsiz¹ 7/24 Kriz Destek Hattı ile artık daha da ulaşılabilir!
İşiniz ile ilgili çözmekte zorlandığınız koşullar olduğunda ücretsiz bir şekilde danışabilmeniz için 7/24 Kriz Destek Hattımızı hayata geçirdik. Dilediğiniz zaman bizi arayabilir veya görüşme talebinde bulunabilirsiniz.
7/24 Kriz Destek Hattı:
Veya sizi aramamız için bir zaman belirleyin:
¹ StratejiCo. bu hizmet için bir ücret almamaktadır. Telefonunuz, tarifeniz üzerinden ücretlendirilir. Gizliliğinize önem veriyoruz, istediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.