İtibar Yönetimi

Bir işle ilgili tüm paydaşların görüşleri düşündüğümüzden çok daha önemlidir. Kırılgan zamanlarda, sosyal medya da dahil, halkla ilişkileri kurumsal yönetime entegre etmek ve bu paydaşlar arasındaki ilişkileri yönetmek, organizasyonun itibarı için çok önemli bir unsur haline gelir.

StratejiCo. olarak, medya ve sosyal medya koordinasyonumuz ve hükümetle ilişkiler konusundaki desteğimizin yanı sıra, paydaş katılım programlarımızla etkili paydaşları sürece katmamız, işletmenin itibar kaybı yaşamadan, daha sorunsuz ilerlemesine olanak tanıyor.  

Konu nedir ? 

'İtibar' birisi veya bir şeye duyulan inanç ya da hakkında edinilen görüş olarak tanımlanır. Şirketler, sürekli karşılaştıkları finansal, kurumsal ya da çalışan sorunlarının yanı sıra sık sık itibar riskiyle de karşı karşıya kalır. Oluşmuş bir algı üzerinde, özellikle de olumsuzdan olumluya herhangi bir değişiklik yapmak zordur. Örneğin 1999'da Belçika'da yaşanan halk sağlığı krizinin Coca-Cola'ya maliyeti 200 milyon doları aşmıştır.

İtibarlı bir isme sahip olmak uzun ve zorluklarla dolu bir süreçten sonra gerçekleşir, ancak bu itibarı kaybetmek çok kısa bir sürede meydana gelebilir. Dolayısıyla, itibar yönetimi küreselleşen ve verilerin hızla paylaşıldığı çağımızda en önemli konulardan biri haline gelmiştir. 

Ne öneriyoruz? 

İtibara verilen değer ve önemin artmasına rağmen az sayıda şirketin itibar konusunda çalışan yetkilileri var. İtibar demek güven, lider konumunun meşrulaştırılması, sosyal tanınırlık, sunulan mal ve hizmetler için yüksek fiyat ve yüksek müşteri sadakati demektir. Bunlar için de itibarın yönetilmesi, artırılması ayrıca kaybedilmemesi için çaba ve özen gösterilmesi gerekir. Kısacası itibarın bir şirketin 'sermayesinin' en değerli unsurlarından biri olduğu rahatlıkla söylenebilir.

StratejiCo. olarak müşterilerimize, ana stratejilerine sadık kalarak, özellikle de kriz dönemlerinde itibar sorunlarına karşı daha dirençli olabilmeleri konusunda destek veriyoruz. Tüm paydaşlar nezdinde çalışıyor ve eylem planı geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. 

Nasıl yardım ediyoruz? 

Bir işle ilgili tüm paydaşların görüşleri düşündüğümüzden çok daha önemlidir Kırılgan zamanlarda, sosyal medya da dahil, halkla ilişkileri kurumsal yönetime entegre etmek ve bu paydaşlar arasındaki ilişkileri yönetmek, organizasyonun itibarı için çok önemli bir unsur haline gelir.

StratejiCo. olarak, medya ve sosyal medya koordinasyonumuz ve hükümetle ilişkiler konusundaki desteğimizin yanı sıra, paydaş katılım programlarımızla etkili paydaşları sürece katmamız, işletmenin itibar kaybı yaşamadan, daha sorunsuz ilerlemesine olanak tanıyor. 

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

AVON Türkiye
“Kriz ekibinin her bir üyesinin özverisine minnettarım. StratejiCo.’dan aldığımız rapor, hem Avon hem de başka firmalar açısından örnek vaka temsil edecek düzeyde.”
HELL ENERGY
KOÇ HOLDİNG
TÜRKİYE ÖZELLEŞTİRME KURUMU
StratejiCo. olarak dönemin Türkiye hükümetine, Türkiye’nin ilk halka arzı konusunda halkın desteğini alması için algı dönüşümünde katkı sağladık.
Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

WEBINAR: "BUGÜNÜN DUYGULARI, YARININ PLANLARI"
Koronavirüs tüketicilerin hayatını nasıl etkiledi? Webinarımızın kaydını izleyerek yorumlarımızı öğrenebilirsiniz.
KORONAVİRÜSÜN TÜKETİCİ YAŞAMINA ETKİLERİ
Koronavirüs tüketicilerin hayatını nasıl etkiledi? Kalitatif araştırmamızın raporu yayınlandı.
KORONAVİRÜSÜN TÜKETİCİLERİN YAŞAMLARINA ETKİSİ
Koronavirüs tüketicilerin hayatını nasıl etkiledi? Kalitatif araştırmamızın raporu yayınlandı.
KORONAVİRÜS GÜNDEM ARAŞTIRMASI - 2
Korona Virüs Gündem Araştırması (19 - 21 Mart 2020)
KORONAVİRÜS GÜNDEM ARAŞTIRMASI
Korona Virüs Gündem Araştırması ve Sosyal Medya Algı Araştırması
Tümünü Gör
Başa Dön