İtibar Yönetimi

Bir işle ilgili tüm paydaşlar ve onların görüşleri düşündüğümüzden çok daha önemlidir. Kırılgan zamanlarda; sosyal medya da dahil olmak üzere halkla ilişkileri kurumsal yönetime entegre etmek, bu paydaşlar arasındaki ilişkileri yönetmek organizasyonun itibarı için çok önemli bir unsur haline gelir. StratejiCo. olarak, medya ve sosyal medya koordinasyonumuz, hükümetle ilişkiler konusundaki desteğimizin yanı sıra paydaş katılım programlarımızla etkili paydaşları sürece katmamız, işletmenin itibar kaybı olmaksızın türbülansın içinde daha sorunsuz ilerlemesine olanak tanır. 

 

Konu nedir ? 

Şirketler, sürekli karşılaştıkları finansal, kurumsal ya da çalışan sorunlarının yanı sıra aslında sık sık da itibar riskiyle de karşı karşıya kalırlar. 'İtibar' sözlük anlamıyla, genellikle birisi ya da bir şey hakkında yapılan inanç ya da görüş olarak tanımlanır. Oluşan bir algı üzerinde, özellikle olumsuzdan olumluya, herhangi bir değişiklik yapmak oldukça zordur. 1999'da Belçika'daki halk sağlığı krizinin Coca-Cola'ya maliyeti 200 milyon doları aşmıştır. İtibarlı bir isme sahip olmak uzun ve zorluklarla dolu bir süreçten sonra gerçekleşir, ancak bu itibarı kaybetmek oldukça kısa bir sürede meydana gelebilir. Dolayısıyla, itibar yönetimi, yeni iş dünyasının küreselleşmiş ve hızlı veri paylaşımlı çağında en önemli konulardan biri haline gelmiştir. 

 

Ne öneriyoruz? 

İtibara verilen değerin ve önemin artmasına rağmen, az sayıda şirketin itibar konusunda çalışan yetkilileri var. İtibar demek; güven, lider konumunun meşrulaştırılması, sosyal tanınma, sunulan mal ve hizmetler için yüksek fiyat ve yüksek müşteri sadakati demektir. Bunlar için de itibarın yönetilmesi, artırılması ve kaybedilmemek için çaba ve özen gösterilmesi gerekir. Kısaca, itibarın bir şirketin ‘sermaye’sinin en değerli unsurlarından biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. StratejiCo. olarak, müşterilerimize, ana stratejilerine ve mesajlarına sadık kalarak, özellikle kriz dönemlerinde itibar sorunlarına karşı nasıl daha dirençli kalarak işlerini sürdürebilecekleri konusunda destek oluyor, tüm paydaşlar nezdinde çalışıyor ve eylem planı geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. 

 

Nasıl yardım ediyoruz? 

Bir işle ilgili tüm paydaşlar ve onların görüşleri düşündüğümüzden çok daha önemlidir. Kırılgan zamanlarda; sosyal medya da dahil olmak üzere halkla ilişkileri kurumsal yönetime entegre etmek, bu paydaşlar arasındaki ilişkileri yönetmek, organizasyonun itibarı için çok önemli bir unsur haline gelir. StratejiCo. olarak, medya ve sosyal medya koordinasyonumuz, hükümetle ilişkiler konusundaki desteğimizin yanısıra paydaş katılım programlarımızla etkili paydaşları sürece katmamız, işletmenin, itibar kaybı olmaksızın türbülansın içinde daha sorunsuz ilerlemesine olanak tanır.

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

AVON Türkiye
“Kriz ekibinin her üyesinin özverisi için çok minnettarım. StratejiCo.’dan aldığımız rapor hem Avon ve hem de başka firmalar açısından örnek vaka temsil edecek düzeydedir.”
KOÇ HOLDİNG
StratejiCo., günümüzde de halen Koç Holding’in kamu algısının temelini oluşturan, ortaklarıyla işbirliğini arttırarak itibarını daha da geliştiren stratejik iş modeli geliştirdi.
TÜRKİYE ÖZELLEŞTİRME KURUMU
StratejiCo., zamanın Türkiye hükümetine Türkiye’nin ilk halka arzı konusunda halkın desteğini almak için algı dönüşümünde katkı sağlamıştır.
Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

Tümünü Gör
Başa Dön