Strateji Geliştirme ve Uygulama

StratejiCo. olarak, iş dünyası liderlerinin, vizyonlarını, çalışanları, müşterileri ve diğer paydaşlarına değer yaratacak bir biçimde ifade etmelerine katkı sağlıyoruz. Öncelikle kurumsal yapının detaylı bir analizini yaparak gerekli değişiklikleri öneriyoruz. Daha sonra, çalışanların da katılımıyla, örgütsel kaynakların, becerilerin ve yetkinliklerin rekabet avantajı yaratmak için nasıl birleştirileceği üzerine düşünüyoruz. Ardından beraber bir yol haritası hazırlıyoruz. 

Konu nedir?  

Etimolojik olarak askeri kökenli bir sözcük olan ve iş dünyasında da çok rağbet gören 'Strateji', genellikle belirsiz koşullar altında hedeflere ulaşmak için hazırlanan üst düzey bir plan olarak kabul edilir. StratejiCo. için de hikayenin başlangıç noktası burasıdır.

StratejiCo. olarak, arkasında sağlam bir teori olan, iyi geliştirilmiş bir stratejinin, kuruluşların kendi pozisyonlarını tanımlamalarına, etkin yol haritaları çizmelerine, doğru ve kaliteli ilişkiler kurmalarına ve zorluklara karşı dayanıklı olmalarına yardımcı olduğunu düşünüyoruz.

Öte yandan kültür tarafından güçlendirilmeyen bir stratejinin çok da uygulanabilir olmadığına kuvvetle inanıyoruz, çünkü yönetim gurusu Peter Ducker'ın da söylediği gibi “Kültür stratejiyi kahvaltı niyetine yer”. 

Ne öneriyoruz?  

İyi uygulanmayan bir strateji, şirket raporlarını süsleyen bir fikir olmaktan öteye gidemez. Bu nedenle StratejiCo., insan kaynakları potansiyelini ve mevcut organizasyonun katma değerini artıracak değerleri ortaya çıkarmak için "strateji-yapı-kültür" üçgenine odaklanır.

Kendi sorumluluğumuzda yürüttüğümüz uygulamalı değişim ve bağlılık programımız, şirket liderlerinin vizyonlarını her düzeyde uygulamalarını, her seviyedeki çalışanın ve paydaşların desteğini almalarını ve istedikleri sonuçlara ulaşmalarını sağlıyor. 

Nasıl yardım ediyoruz?  

StratejiCo. olarak, iş dünyası liderlerinin, vizyonlarını, çalışanları, müşterileri ve diğer paydaşlarına değer yaratacak bir biçimde ifade etmelerine katkı sağlıyoruz. Öncelikle, kurumsal yapının detaylı bir analizini yaparak gerekli değişiklikleri öneriyoruz. Daha sonra, çalışanların da katılımıyla, örgütsel kaynakların, becerilerin ve yetkinliklerin, rekabet avantajı yaratmak için nasıl birleştirileceği üzerine düşünüyoruz. Ardından beraber bir yol haritası hazırlıyoruz. 

En son ve en önemli bölüm ise, ilgili faaliyetleri yeni strateji ve yapıya paralel biçimde yürütecek kişileri sürece dahil etmek oluyor. StratejiCo.’nun geliştirdiği EVE modeli (bağlılık-katılım) bu program dahilinde kullandığımız yöntemlerden biri.  

Bu sayede şirket liderleri stratejilerini, değişim için harekete geçmeye hazır ve katılımcı bir ortamda, çalışanları, müşterileri ve hissedarları için değer yaratacak bir şekilde kolaylıkla ifade edebiliyorlar.

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

KOÇ HOLDİNG
StratejiCo. olarak, günümüzde halen Koç Holding’in kamu algısının temelini oluşturan stratejik iş modelini geliştirdik.
SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARLIĞI
Savunma Sanayi Müsteşarlığı sanayi sektörünü daha rekabetçi ve ihracata yönelik bir konuma getirme kararı aldı. StratejiCo. olarak kurum ile beraber tüm kamu ve özel sektördeki paydaşlarla iletişimi yapılacak bir kurumsal kimlik hazırladık.
Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

ÇEVİK İK (AGİLE HR) EĞİTİMİ
“Agile HR” yani “Çevik İK”, kurumsal çevikliğin şirket kültürüne yayılmasında kilit rol oynar. İK süreç yaklaşımlarınıza yeni bir bakış açısı getirecek ücretsiz çalıştayımıza katılmak için bizimle iletişime geçin!
ÇEVİK İK ( AGILE HR) ÇALIŞTAYI
30 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz, Çevik İK’nın uygulamalarını interaktif bir şekilde deneyimlediğimiz çalıştayımızın videosunu keyifle izlemeniz dileğiyle.
AGILE PEOPLE COACH BOOTCAMP
Yönetici Ortağımız İnanç Civaz 26-30 Haziran tarihleri arasında Smögen, İsveç'te düzenlenen 19 kişilik Agile People Coach Bootcamp'e davet edildi. Çıktılarını yakında paylaşacağımız bu güzel ve verimli çalışmanın videosunu keyifle izlemeniz dileğiyle.
AGILE PEOPLE COACH BOOTCAMP
Yönetici Ortağımız İnanç Civaz 26-30 Haziran tarihleri arasında Smögen, İsveç'te düzenlenen 19 kişilik Agile People Coach Bootcamp'e davet edildi. Çıktılarını yakında paylaşacağımız bu güzel ve verimli çalışmanın videosunu keyifle izlemeniz dileğiyle.
YENİ TEKNOLOJİLER İŞ DÜNYASINI NASIL DEĞİŞTİRİYOR?
Dijital devrim firmaların içlerine yavaş yavaş işlemeye başladı. Ancak, dijital anlamda başarı Yapay Zeka çözümlerinden, cloud programlarından ve dijital risk yönetiminden daha fazlasını gerektiriyor. Başarı, bu araçları kullanarak inovatif çözümler üretebilen dijital organizasyon kültüründen geçiyor.
LİDERLER OKUR #6: DRIVE: NASIL MOTİVE OLURUZ? NASIL MOTİVE EDERİZ?
Sizi StratejiCo. ekibinin kitaplığına konuk olmaya davet ediyoruz. Bu ay Yönetici Ortak İnanç Civaz ile birlikte Robert B. Cialdini'nin ''İknaya Açılan Kapı'' isimli kitabını inceliyoruz. Keyifli dinlemeler ve okumalar!
OECD’NİN 2017 RAPORUNA GÖRE TÜRKİYE'NİN İŞ VERİMLİLİĞİ
StratejiCo. OECD’nin 2017 Raporuna Göre Türkiye’nin İş Verimliliğini yorumluyor. Uzun saatler boyunca çalışmak beraberinde iş verimliliğini de getiriyor mu?
KAMP YERİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Yönetici Ortağımız Levent Koç makalesinde seçim yaparken nerelerde yanıldığımızı ve katılımcılık adı altında vasat kararlar vermemize neden olan dinamikleri VUCA ve Agile kavramlarıyla birlikte ele alıyor. Yazıda, kampçı okurlara kamp yeri seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin ipuçları da veriyor.
VUCA DÖNEMİNİN EN BÜYÜK GÜNAHI: DEĞERLİ MÜŞTERİYİ KAYBETMEK
VUCA olarak tabir edilen aşırı belirsizlik ve kaosun hakim olduğu dönemlerde bir şirketin başına gelebilecek en kötü durumlardan biri değerli müşterilerini kaybetmektir. StratejiCo. Kurucu Ortağı Selim Oktar'ın, kısa süre içinde açmaza dönüşme potansiyeli taşıyan bu durumdan kaçınmak için izlenebilecek bir yol haritasını kaleme aldığı yazısında bulabilirsiniz.
Tümünü Gör
Başa Dön