Strateji Geliştirme ve Uygulama

StratejiCo. olarak, iş dünyasındaki liderlere, vizyonlarını, çalışanlarına, müşterilerine ve diğer paydaşlarına değer yaratacak bir biçimde ifade etmeleri konusunda katkı sağlıyoruz. Öncelikle, kurumsal yapının detaylı bir analizini yaparak gerekli değişiklikleri öneriyoruz. Daha sonra, çalışanların katılımıyla, örgütsel kaynakların, becerilerin ve yetkinliklerin rekabet avantajı yaratmak için nasıl birleştirileceği üzerine beraber yol haritasını hazırlıyoruz. 

 

Konu nedir?  

Etimolojik olarak askeri kökenli bir sözcük olan ve iş dünyasında oldukça rağbet gören 'Strateji', genellikle belirsiz koşullar altında hedeflere ulaşmak için hazırlanan üst düzey bir plan olarak kabul edilir. StratejiCo. için de hikayenin başlangıç noktası burasıdır. StratejiCo. olarak, arkasında sağlam bir teori olan ve iyi geliştirilmiş bir stratejinin, kuruluşların kendi pozisyonlarını tanımlamalarına, etkin yol haritaları çizmelerine, doğru ve kaliteli ilişkiler kurmalarına ve zorluklara karşı dayanıklı olmalarına yardımcı olduğuna inanıyoruz. Öte yandan, kültür tarafından güçlendirilmeyen bir stratejinin de çok da uygulanabilir olmadığına kuvvetle inanıyoruz, çünkü yönetim gurusu Peter Ducker'ın da söylediği gibi “kültür stratejiyi kahvaltı niyetine yer”. 

 

Ne öneriyoruz?  

İyi uygulanmayan bir strateji, şirket raporlarını süsleyen iyi bir fikir olmaktan öteye gidemez. Bu nedenle, StratejiCo., insan kaynakları potansiyelini ve mevcut organizasyonu daha katma değerli hale getirebilecek değerleri ortaya çıkarmak için "strateji-yapı-kültür" üçgenine odaklanmaktadır. Kendi sorumluluğumuzda yürüttüğümüz uygulamalı değişim ve bağlılık programımız, şirket liderlerinin vizyonlarını her düzeyde uygulamalarına, her seviyedeki çalışanın ve paydaşların desteğini almalarına ve istedikleri sonuçlara ulaşmalarını sağlamaktadır. 

 

Nasıl yardım ediyoruz?  

StratejiCo. olarak, iş dünyasındaki liderlere, vizyonlarını, çalışanlarına, müşterilerine ve diğer paydaşlarına değer yaratacak bir biçimde ifade etmeleri konusunda katkı sağlıyoruz. Öncelikle, kurumsal yapının detaylı bir analizini yaparak gerekli değişiklikleri öneriyoruz. Daha sonra, çalışanların katılımıyla, örgütsel kaynakların, becerilerin ve yetkinliklerin rekabet avantajı yaratmak için nasıl birleştirileceği üzerine beraber yol haritasını hazırlıyoruz. En önemlisi, yeni strateji ve yapıdan doğrudan etkilenip, ilgili faaliyetleri yürütecek kişileri sürece dahil ediyoruz. Bu program dahilinde, StratejiCo.’nun geliştirdiği engagement (bağlılık-katılım) modeli kullandığımız yöntemlerden biri.  

Şirket liderleri, bu sayede, değişim için harekete geçmeye hazırlanmış ve katılımcı bir ortamda, stratejilerini, çalışanları, müşterileri ve hissedarları için değer yaratacak şekilde kolaylıkla ifade edebilmektedirler.

İLGİLİ MÜŞTERİ ÇÖZÜMLERİ

KOÇ HOLDİNG
StratejiCo., günümüzde de halen Koç Holding’in kamu algısının temelini oluşturan, ortaklarıyla işbirliğini arttırarak itibarını daha da geliştiren stratejik iş modeli geliştirdi.
SAVUNMA SANAYİ MÜSTEŞARLIĞI
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, sanayi sektörünü daha rekabetçi ve ihracata dönük bir konuma getirme kararı aldı. StratejiCo., kurum ile beraber tüm kamu ve özel sektördeki paydaşlarla iletişimi yapılacak bir kurumsal kimlik hazırladı.
Tümünü Gör

İLGİLİ YAYINLAR

VUCA DÖNEMİNİN EN BÜYÜK GÜNAHI: DEĞERLİ MÜŞTERİYİ KAYBETMEK
VUCA olarak tabir edilen aşırı belirsizlik ve kaosun hakim olduğu dönemlerde bir şirketin başına gelebilecek en kötü durumlardan biri değerli müşterilerini kaybetmektir. StratejiCo. Kurucu Ortağı Selim Oktar'ın, kısa süre içinde açmaza dönüşme potansiyeli taşıyan bu durumdan kaçınmak için izlenebilecek bir yol haritasını kaleme aldığı yazısında bulabilirsiniz.
VUCA TARİHİ
Siyasi belirsizlikler, teknolojik gelişmeler, çevresel riskler ve hızlı değişimlerle dolu VUCA dünyasında yaşıyoruz. Peki, biz yeni bir dönemi mi yaşıyoruz yoksa daha önce benzer dönemler yaşandı mı?
LİDERLER OKUR #5: THE LORDS OF STRATEGY
Sizi StratejiCo. ekibinin kitaplığına konuk olmaya davet ediyoruz. Bu ay Yönetici Ortak Emre Doğru ile birlikte Walter Kiechel'in ''Lords of Strategy'' isimli kitabını inceliyoruz. Keyifli okumalar!
KAMP YERİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Yönetici Ortağımız Levent Koç makalesinde seçim yaparken nerelerde yanıldığımızı ve katılımcılık adı altında vasat kararlar vermemize neden olan dinamikleri VUCA ve Agile kavramlarıyla birlikte ele alıyor. Yazıda, kampçı okurlara kamp yeri seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin ipuçları da veriyor.
READING STRATEGY: UNDERSTANDING MICHAEL PORTER
To understand strategy and apply it into our business life, we invite you to review the most valuable strategy books with us. Our second book is Understanding Michael Porter: an illuminative guide to Michael Porter's ever used models and frameworks, written by Joan Magretta.
YENİ TEKNOLOJİLER İŞ DÜNYASINI NASIL DEĞİŞTİRİYOR?
Dijital devrim firmaların içlerine yavaş yavaş işlemeye başladı. Ancak, dijital anlamda başarı Yapay Zeka çözümlerinden, cloud programlarından ve dijital risk yönetiminden daha fazlasını gerektiriyor. Başarı, bu araçları kullanarak inovatif çözümler üretebilen dijital organizasyon kültüründen geçiyor.
STRATEJİK OKUMA: MİCHAEL PORTER'I ANLAMAK
Strateji bilim midir yoksa sanat mı? Stratejik kararlar alırken içgüdülerimize ne kadar güvenmeliyiz? Strateji ile uygulama arasındaki köprüyü nasıl kuracağız? Bu soruları beraber tartışmak ve iş hayatımızda uygulamak için sizleri her ay bir strateji kitabını beraber değerlendirmeye davet ediyoruz.
LİDERLER OKUR #2: EMOTIONAL INTELLIGENCE
Sizi her ay StratejiCo. ekibinin kitaplığına konuk olmaya davet ediyoruz. Bu ay StratejiCo. danışmanlarından Mehmet Çakmak ile birlikte Daniel Goleman'ın popüler hale gelen "Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ" kitabını inceliyoruz. Keyifli dinlemeler ve okumalar!
YOGAYI İŞ YAŞAMINA TAŞIYARAK DAYANIKLI KALABİLMEK: 3. BÖLÜM
Makale serimizin ilk iki bölümünde stresi iş yaşamında nasıl verimli kullanabileceğimizi ve Bruce Lee'den iş yaşamımıza uyarlayabileceğimiz dayanıklılık yollarını inceledik. 3. ve son makalemizde ise dayanıklı kalmak için gerekli çalışma alanlarını keşfedeceğiz.
YOGAYI İŞ YAŞAMINA TAŞIYARAK DAYANIKLI KALABİLMEK: 2. BÖLÜM
"Yoga yoluyla iş yaşamında nasıl dayanıklı kalırız?" sorusuna cevap aradığımız makale serisinin 1. bölümünde, stresi iş yaşamında gelişim için kullanmanın önemini örnekleriyle gördük. Ayarında stresin, yaptığımız işe katkısını gördük. 2. bölümde, dayanıklılığın (resilience) derinlerine inip Bruce Lee'nin kendi çalışma prensiplerini iş yaşamına uyarlayacağız.
Tümünü Gör
Başa Dön