ZOR ZAMANLARDA ETİK: KURUMSAL KÜLTÜRDEN BAŞKA GÜVENCEMİZ YOK

Zor Zamanlarda Etik: Kurumsal Kültürden Başka Güvencemiz Yok

13 Şubat 2017

 

    

Kültürün çalışma hayatında bu kadar önemli olmasının nedeni insan davranışlarını belirlemesi. Bir kültür oluşturmaktan bahsederken de aslında davranışlarımızı belli bir yönde değiştirmeyi veya geliştirmeyi kast ediyoruz. Peki işyerinde etik kodlara saygılı bir kültür nasıl oluşturulur ve korunur? 

İtibardan finansal performansa, çalışan üretkenliğinden müşteri sadakatine kadar bir yöneticinin gündeminde ne varsa , o kurumun kültüründen etkileniyor. Bu anlamda kültür, kuruma ait bütün çıktıların etkilendiği bir ekosistemin temelini oluşturuyor. Özellikle stresin arttığı ve hata yapma ihtimalinin yükseldiği dönemlerde, insanların tercihlerini belirleyen kriterler ve kurallar önemini yitirebiliyor. Özellikle VUCA (volatile - uncertain - complex - ambigious) olarak adlandırılan “değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak” dönemlerde kurumlar ‘olağanın dışına’ çıkmayı daha fazla hoş görebilir hale geliyorlar. Oysa yerleşmiş bir kültürü olan kurumların gerek risk gerekse iştah dönemlerinde etik ve uyum sınırlarını aşmadıklarını, bu sayede sürdürülebilir olarak değer ürettiklerini biliyoruz. Belli kararların esnetilebildiği durumlarda bile, doğru ile yanlışın arasında bile kalın bir duvar gibi duruyor. Bu nedenle, TEİD eğitimlerine katılan etik ve uyum yöneticileri dahil olmak üzere birçok karar verici, kültürün etik ve uyum risklerini azaltmada en kritik halka olduğunun altını çiziyorlar.

Peki kurum kültürü ve etik arasında nasıl bir ilişki var? İşyerinde etik kodlara saygılı bir kültür nasıl oluşturulur ve korunur? 

Emre Doğru

  

 

Lütfen daha fazla kişinin makaleden faydalanabilmesi için sosyal ağlarınızda paylaşınız.

Soru ve Yorumlar

Makale hakkındaki soru ve görüşlerinizi duymaktan memnuniyet duyacağız. info@stratejico.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.  

Hakkımızda

StratejiCo. 1987’den beri Avrasya bölgesinde uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına danışmanlık sağlayan bağımsız bir kurumsal ilişkiler ve kamu ile iletişim danışmanlığı şirketidir.

Yasal Uyarı

Bu rapor StratejiCo. tarafından, kamuya açık kaynaklardan toplanan bilgilere dayanarak hazırlanmıştır. Bu raporda ortaya konan görüş ve öneriler StratejiCo.’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Bu içeriğin amacı okuyucularımıza kendi işleriyle ilgili farklı bakış açıları sunmaktır. StratejiCo. burada sağlanan bilgilere dayanarak alınan kararlardan sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2016 Bütün hakları saklıdır. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön
x
StratejiCo., Ücretsiz¹ 7/24 Kriz Destek Hattı ile artık daha da ulaşılabilir!
İşiniz ile ilgili çözmekte zorlandığınız koşullar olduğunda ücretsiz bir şekilde danışabilmeniz için 7/24 Kriz Destek Hattımızı hayata geçirdik. Dilediğiniz zaman bizi arayabilir veya görüşme talebinde bulunabilirsiniz.
7/24 Kriz Destek Hattı:
Veya sizi aramamız için bir zaman belirleyin:
¹ StratejiCo. bu hizmet için bir ücret almamaktadır. Telefonunuz, tarifeniz üzerinden ücretlendirilir. Gizliliğinize önem veriyoruz, istediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.