KOÇ HOLDİNG

StratejiCo., günümüzde de halen Koç Holding’in kamu algısının temelini oluşturan, ortaklarıyla işbirliğini arttırarak itibarını daha da geliştiren stratejik iş modeli geliştirdi.

 

Türkiye’nin en büyük ve köklü holdinglerinden biri olan Koç Holding, ortaklarıyla işbirliğini arttırarak itibarını daha da geliştirmeye çalışıyordu. StratejiCo., günümüzde de halen Koç Holding’in kamu algısının temelini oluşturan stratejik iş modeli geliştirdi.

Sorun

1998 yılında, StratejiCo. (Bersay ve ORSA ile birlikte) KOÇ Holding tarafından kamunun ve yatırımcıların yanlış algısının altındaki sebepleri tespit etmek amacıyla görevlendirildi. Uluslararası sermayedarlar nezdindeki küçük çaplı da olsa yanlış algıların şirketin hisse bedelleri üzerinde negatif etkisi olduğunu düşünen firma müdürleri StratejiCo.’yu KOÇ markasını yeniden konumlandırma konusunda yetkilendirdi.

Çözüm

Kapsamlı bir araştırma ve analiz aşamasından sonra, ortaya daha ciddi bir sorun çıktı. Türkiye’deki kamuoyu, KOÇ firmasının liderlerinin hükümet üzerinde nüfuzlarını kötüye kullandıklarını düşünüyordu ve bu da firmanın kötü algısına neden oluyordu. Bu konu, KOÇ Holding’in kurumsal bilgilerini kamuya açmasını reddetmesiyle birllikte daha da ciddi bir duruma dönüştü. Danışman ekip, KOÇ Stratejik İletişim Modeli (KOÇSİM) diye anılan güçlü bir strateji geliştirdi. Bu strateji, firmanın uluslararası finansal topluluğu daha iyi anlamasını sağlarken diğer bir yandan da KOÇ Holding’in kurumsal kültüründe ve algısında olumlu yönde köklü değişimler getirdi.

Sonuç

Günümüzde, KOÇ Holding olumlu bir itibara sahiptir ve insanların %95’inin evlerinde KOÇ ürünleri kullandığı bir konuma gelmiştir. StratejiCo. bu projesiyle kurumsal ve stratejik danışmanlık için bir temel ölçüt oluşturması açısından büyük miktarda övgü almıştır. 

Hizmetlere Göre Filtre
İçgörü ve Bilgi Yönetimi
Paydaş İlişkileri Yönetimi
Organizasyonel Gelişim
Başa Dön